top of page

יש לי דודה שאחת לזמן מה שואלת..בדרך כלל באיזה חג, מישהו מתחיל לדבר על ענייני דת או תרבות, ואז במפתיע הדודה שלי אומרת בקול רם– "רגע אורן.. אתה בעצם מבין בזה אתה רב רפורמי, נכון? " ואני, שהקשבתי בשקט וניסיתי לא להתערב, נאלץ לסנן בשקט "חילוני..הוסמכתי כ..רב חילוני". . "אהה כן" היא אומרת בקול רם, "רפורמי". . "אז מה אתם הרפורמים אומרים על זה?".

וכך התרגלתי  שצריך תמיד להסביר מה זה רב רפורמי.. סליחה, רב חילוני.

רב חילוני - העצמת התרבות שלנו
בואו נשים בצד לרגע את המילה "רב". רק לרגע. הרי חילוניים, שהם הזרם הכי גדול בעם ישראל חיים חיי תרבות כבני אדם שיש להם מורשת שהיא לגמרי שלהם וחיים של משמעות עם טקסים, חגים, תהיות וכל מה שבדרך כלל אדם עושה כל עוד הוא חי, וכן- גם טקסי אבלות. בקיצור אם רק נקבל את זה שחילוני איננו עגלה ריקה אלא בדיוק להיפך – אדם בעל תוכן חיים תוסס ומגוון עם מורשת וערכים – הרי שאין סיבה שלא להעצים את החיים האלה. עם זאת, ברור שלא כל אדם חילוני הנו בעלי ידע וניסיון מקצועי לקיים טקסים וכו' – לכן צריך רב חילוני. ולכן נולד מכון תמורה להכשרת בעלי מקצוע לתחום – רבנים חילוניים.

רב חילוני - בעזרת השם...
השם "רב חילוני" עדיין לא מסתדר לכם?  ישנן שתי אפשרויות מדוע. הראשונה – והיא הנפוצה, שהמילה "רב" שייכת לעולם הדת ואתם לא מסוגלים לחלן אותה. האפשרות השנייה קשורה בגישה היהודית שלכם.
לגבי התואר "רב חילוני", אני די מבין. פשוט לא מרגיש מתאים. יש בזה משהו. אבל חכו רגע. אתם מצביעים ל"כנסת ישראל"? עד לא מזמן זה היה מושג דתי חשוב. הייתם פעם ב"משכן"? אני מתכוון למשכן נשיא המדינה? משכן הכנסת? משכן לאמנויות הבמה?  עד לא מזמן היה רק משכן אחד ובו שכן הקדוש ברוך הוא. מכאן- השכינה. אתם מדליקים "מנורה"? פעם זה היה רק בבית המקדש. כולנו חלק מפרויקט החילון של תרבות ישראל בעת החדשה – והשפה היא חלק מזה. גם המשמעות השתנתה.
אז למה לא "רב חילוני" ? זה לא עניין של סמכות או הלכה. להיפך - רב חילוני מניח שאתם ריבוניים וחכמים, ודווקא משום כך בוחרים להעצים את החיים שלכם. את התרבות שלכם, ברגעים החשובים של החיים. 

אם תמצאו שם טוב יותר לתמהיל התפקידים של רב בקהילה כולל מלמד ועורך טקסים – אני הראשון שאשמח לאמץ את זה.

רגע .. זה לא אוקסימורון? "חילוני" הולך עם "יהדות"? 
יכול להיות שהמילה חילוני נשמעת לכם כסתירה למילה יהודי? מה חבל.
אני מציע לכם לעצור ולברר את העניין הזה. סתירה בין חילוני ליהודי היא גירוש 50-70% מהיהודים בעולם מהיהדות. אולי אתם מזהים את היהודים והיהדות עם ההלכה? אני לא מקל ראש במעמד שהיה להלכה לפני שלושה דורות (ואגב לא מציע לכם לחשוב שהמעמד שלפני שלושה דורות היה אותו מעמד לפני שלושים דורות)- ובכל זאת בימינו רוב מוחץ של העם היהודי חי מחוץ להלכה ופועל בחיים מודרניים שההלכה לא הגמישה עצמה אליהם.

רוב יהודי העולם למעשה בפועל חלק מהזרם החילוני-מודרני-ליברלי שמושא אמונתו המרכזי הוא האדם (ללא קשר לאמונה של חלק מאותם אנשים בכוח עליון בגרסאות שונות אודות השגחתו או... השגחתה).  

רב חילוני - בלי סמכות - רק עם אהבה
אז הזרם היהודי הגדול ביותר בימינו חיי חיים תוססים, מלאי רוח ותרבות, בלי פולחן דתי ללא כל מחייבות מעשית לחוקי ההלכה . ראוי לו שיהיו לו רבנים חילוניים להעצמת חייו בצמתים בהם הוא בוחר בכך. זה גם ההבדל בין הרב דתי לרב חילוני. רב חילוני אינו מקור סמכות אלא מקור השראה. רב חילוני מתמצא באוקיאנוס היהודי הרחב ולכן אין סיכוי שיידע את הכל לעומק.
רב חילוני מתמצא בזרמי היהדות השונים ומכבד אותם. רב חילוני מכיר את המנהגים השונים ומכבד אותם. רב חילוני רואה את היהדות כתרבות ואת המורשת ההיסטורית כמקור השראה ולא סמכות. רב חילוני מסייע לכל יהודי-חילוני-הומניסט על פי בקשתו ולא כופה עצמו או את דרכו על איש. מקווה שהועלתי במשהו בהסבר הזה. 

רב חילוני? .. מה זה רב חילוני?

  • facebook-square
  • google-plus-square
bottom of page